PIERRE JEANNERET "Pigeon hole desk and Office chair", skrivbord samt karmstol, Chandigarh, Indien 1950-tal, modellnummer PJ-BU-02-A samt PJ-SI-28-B, indiskt rosenträ, skivan klädd i läder, stolens sits och rygg klädda i rotting, skrivbordet märkt CH/SCH/B/54, stolen märkt CH/LBR/37, skrivbordets höjd 70, 120 x 84 cm, stolens höjd 76 cm; senare rotting, försiktigt restaurerade PROVENIENS Ursprungligen köpt för en privatsamling från Chandigarh, Galerie Maison Première LITTERATUR Eric Touchaleaume and Gerald Moreau, Le Corbusier, Pierre Jeanneret The Indian Adventure - Design-Art-Architecture, Paris, 2010, sid. 200-01, 562-63, 572