Auction archive: Lot number 3034

Per Gabriel Wickenberg, Vinterfiske

Fine Art & Antiques
6 Jun 2017 - 8 Jun 2017
SEK20,000 - SEK25,000
ca. US$2,294 - US$2,868

Fine Art & Antiques
6 Jun 2017 - 8 Jun 2017
SEK20,000 - SEK25,000
ca. US$2,294 - US$2,868

PER GABRIEL WICKENBERG 1812-1846 Vinterfiske Signerad och daterad Wickenberg 1839. Olja på duk (originalduk), 83 x 118 cm. Intygad på baksidan av Gustaf Jaensson (1891-1981), Chefskonservator på Nationalmuseum från 1921 . PROVENIENS Inköpt på Salongen 1839 av bankir Hottinger (för 2000 francs) . LITTERATUR John Kruse: Petter Gabriel Wickenberg 1812-1846 - Ett konstnärsporträtt, SAK X, Ivar Haeggströms boktryckeri 1901, sidan 53 Svenskt Konstnärslexikon, Vol. V, Allhems förlag, Malmö1967, omnämnd sidan 660 Prins Eugens Waldemarsudde, Pehr Wickenberg, utställningskatalog, 4 nov.-5 dec. 1976, sidorna 42-43 . Repliker: Rouens Konstakademi, Rouen, Frankrike Mindre replik daterad 1841 tidigare i Professor Fr. Wulffs ägo, Lund (34.5 x 54.5 cm.) (Kruse, op. cit., s. 53, avbildad, 68, nr, 57) . Manuskript: Konstnärens verkförteckning, där beskriven som "En gammal fiskare med sina ungar, som fiska genom ett hål i isen" (Kungliga Biblioteket) . . Utförd under Wickenbergs vistelse i Paris 1838-42. Flera korrigeringar (pentiment) är synbara. De mest noterbara är pojken och den lilla flickan till vänster i gruppen av figurer i mitten av målningen samt båten. Initialt var figurerna placerade mer åt vänster och båten något högre upp. Detta konfirmerar att målningen är Wickenbergs första version av målningen vilket är av stor betydelse eftersom Wickenberg utförde flera repliker av målningen (repliker innehåller normalt inga kompositionella förändringar). . "Vinterfiske" gjorde stormande succé på salongen 1839. Målningen inköptes av Bankir Hottinger för 2000 francs och konstnären fick hederslegionens stjärna. Redan 1838 hade Wickenberg erhållit en guldmedalj på salongen för sin tavla "Nordiskt vinterlandskap". Den stora popularitet "Vinterfiske" åtnjöt medförde att Wickenberg utförde repliker av målningen på beställning. Kruse, op. cit., anser målningen vara ett mästerverk och citerar en fransk tidning som i samband med att den ställdes ut på salongen benämnde den "ravissante composition tout naive et réussie.". Målningen framhävs också av den franska konstkritikern Julies Janin i hans beskrivning av Wickenbergs konstnärsskap (Kruse, op. cit., s. 53): . "M. Wickenberg est un grand maître dans l'art d´être simple et vrai; il y a dans ses compositions une tristesse profonde et bien sentie; il aime la Hollande, mais il la voit toujours, non pas comme tant de peintres Hollandais, dans la joie des cabarets ou des Kermesses, dans la fumée du tabac et dans l'ivresse de la bière; il la voit sous côté sérieux et calme, On se rappelera longtemps ce Pêcheur de l'an passé. Des pareils artistes qui ne flattent rien, pas même la nature, sont bien rares et bien difficiles à rencontrer." . Samma år som han utförde "Vinterfiske" blev Wickenberg agrée vid Konstakademien. 1842 tilldelades han Vasaorden och Hederslegionen kors och utnämndes till ledamot vid Konstakademien. Efter dessa framgångar insjuknade Wickenberg dock snart i tuberkulos. Vintern 1843-44 uppehöll han sig i Pau, för att kurera sig, men förgäves, och 1846 avled han där, bara 34 år gammal. Wickenberg var den ledande konstnären i Sverige vid denna tid och den ende som under sin korta verksamhetsperiod höll sig ajour med de strömningar inom konsten som rådde i Danmark och Nederländerna under denna tid. De flesta av hans verk köptes av museer och förmögna privatpersoner utomlands. Ett flertal har senare återbördats till Sverige.

6 Jun 2017 - 8 Jun 2017
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

6 Jun 2017 - 8 Jun 2017
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407