PER EKSTRÖM 1844-1935 Landskap med franska bönder Signerad Ekström. Olja på duk, 40 x 65 cm. PROVENIENS Per Ekströmsmuseet, Mörbylånga Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, höstauktion 1999, katalognr 1191 UTSTÄLLD Per Ekström - August Strindberg - yttre och inre landskap: Millesgården, Lidingö 2000; Kalmar Konstmuseum 2000; Bohuslänsmuseum, Uddevalla 2000 Ölands Museum, Himmelsberga 2003