Auction archive: Lot number 3002

Olof Hermelin, Vårlandskap, Frankrike

Fine Art & Antiques
6 Jun 2017 - 8 Jun 2017
SEK25,000 - SEK30,000
ca. US$2,868 - US$3,442

Fine Art & Antiques
6 Jun 2017 - 8 Jun 2017
SEK25,000 - SEK30,000
ca. US$2,868 - US$3,442

OLOF HERMELIN 1827-1913 Vårlandskap, Frankrike Signerad O. Hermelin. Olja på pannå, 29 x 42 cm. . Friluftsmåleriet - plein air - innebär i främsta rummet just fri luft men också klart ljus, ren ton och ren palett. De svenska friluftsmålarna började göra sig bemärkta framför allt under 1870-talet och decennierna därefter. Det var särskilt ljuset och atmosfären som blev de stilbildande elementen och inte minst iakttagelsen av verkligheten, man kan kalla det realism. . Vid sin resa till Frankrike 1870 kom Olof Hermelin i kontakt med Barbizonskolan och överväldigades. Han blev också den första företrädaren för friluftsmåleriet i Sverige. Carl Fredrik Hill och Alfred Wahlberg skulle följa i hans spår, men mötte ingen förståelse hos kritikerna hemma. Hermelin försvarade dem i svensk press med artiklar i Nya Dagligt Allehanda och Ny Illustrerad Tidning, där han entusiastiskt skrev om de franska skolorna. Målarna laborerar inte med tekniska konstgrepp, framhöll Hermelin, de målar helt enkelt och drar sig inte för att återge färgerna sådana som naturen visar dem. Hermelin återvänder till Frankrike vid flera tillfällen, men själv intresserar han sig inte för att måla det franska landskapet utan fokuserar på det svenska. . Auktionens målning är på flera sätt ovanlig för hans konstnärskap. Flera detaljer i landskapet vittnar om att målningen högst sannolikt är utförd av Hermelin i Frankrike, exempelvis ett av de höga träden i bakgrunden till höger som bär poppelns omisskännliga form. Färgsättningen med violett - typiskt för impressionisterna - pastellgrönt och havregult är djärv, likaså penselföringen. Verket skiljer sig radikalt från Hermelins svenska landskapsbilder. . I sitt utförande ligger målningen mycket nära Anshelm Schultzbergs vårlandskap från Grez på 1880-talet. Ja, Hermelin har här till och med varit mer experimentell, mer djärv än Schultzberg. Konsthistoriskt är verket därför högst intressant. Olof Hermelin anslöt sig till Opponentrörelsen 1885 med en rad samtida kända konstnärer som Nils Kreuger Carl Larsson Bruno Liljefors Karl Nordström och Richard Berg som alla var verksamma i Frankrike under 1870- och 80-talet.

6 Jun 2017 - 8 Jun 2017
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

6 Jun 2017 - 8 Jun 2017
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407