Auction archive: Lot number 2201

Olle Hjortzberg, Blomsterstilleben med tulpaner

Fine Art & Antiques
4 Dec 2012 - 6 Dec 2012
SEK250,000 - SEK300,000
ca. US$37,913 - US$45,496
SEK260,000
ca. US$39,430

Fine Art & Antiques
4 Dec 2012 - 6 Dec 2012
SEK250,000 - SEK300,000
ca. US$37,913 - US$45,496
SEK260,000
ca. US$39,430

OLLE HJORTZBERG 1872-1959 Blomsterstilleben med gula tulpaner Signerad och daterad Olle Hjortzberg -47. Olja på pannå, 92 x 73 cm. PROVENIENS Åmells konsthandel, Stockholm I en tid då många av hans samtida konstnärskollegor valde att göra upp med konsthistorien och vända tidigare ideal ryggen gjorde Olle Hjortzberg tvärtom. När många lockades av Konstnärsförbundets skola följde han istället traditionen och studerade på Konstakademien i Stockholm. Efter avslutade studier erhöll Hjortzberg ett resestipendium 1898. Första anhalten blev Paris där han kopierade mästarna på Louvren. Efter en kortare anhalt vid Normandie och Bretagne fortsatte resan till Italien. Här fascinerades han av frescomåleriet från renässansen. Avslutningsvis begav han sig till Syrien och Palestina och tog stora intryck av den orientaliska konsten. Framför allt färgerna i denna konst kom att leva kvar i hans egna målningar. Några år senare, 1902, kunde han med hjälp av ytterligare ett resestipendium ge sig iväg på ännu en lång studieresa. Denna gång stannade han i London för att studera den assyriska samlingen i British Museum. Under denna resa stannade han även en längre tid i Rom, där han kopierade gamla mästare för att sedan studera de berömda mosaikerna i Ravenna. Resan kom att vara i flera år och det dröjde ända till 1905 innan han åter var tillbaka i Sverige igen. Hjortzberg kom att utföra flera utsmyckningar i kyrkor med religiösa motiv. Han fick även uppdrag som bokillustratör och grafiker. För den stora publiken är han dock främst ihågkommen för sina fantastiska blomsterstilleben. Målade i en skimrande färgskala som för tankarna till den italienska ungrenässansen är de svåra att datera eller etikettera. I sina stilleben med blommor lyckas Hjortzberg förena såväl den västerländska som den österländska konsthistorien och ändå förläna dem en känsla av svensk sommar.

4 Dec 2012 - 6 Dec 2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

4 Dec 2012 - 6 Dec 2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407