OKÄND KONSTNÄR 1600-tal Gustav II Adolf klädd i gult kyller med guldsnöre, bärandes vid spetskrage och höga spetsmanschetter - stående höftbild Olja på duk, 106 x 85 cm. På baksidan stämpel: "Kimbolton Castle 123 Heirloom" Jämför med målning i Konungsunds kyrka, Östergötland PROVENIENS Kimbolton Castle, Cambridgeshire (hertigarna av Manchester) Ågårdens säteri, Västergötland LITTERATUR Slott och herresäten i Sverige, Västergötland, del II, Malmö 1968, omnämnd sidan 142 Changes PROVENIENS Kimbolton Castle, Cambridgeshire (hertigarna av Manchester) Ågårdens säteri, Västergötland På baksidan stämpel: "Kimbolton Castle 123 Heirloom"