Auction archive: Lot number 2244

Oidentifierad konstnär, Interiör med ung kvinna

Fine Art & Antiques
1 Dec 2015 - 3 Dec 2015
SEK60,000 - SEK80,000
ca. US$7,059 - US$9,412
SEK40,000
ca. US$4,706

Fine Art & Antiques
1 Dec 2015 - 3 Dec 2015
SEK60,000 - SEK80,000
ca. US$7,059 - US$9,412
SEK40,000
ca. US$4,706

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR 1880-tal Interiör med ung kvinna i lång vit klänning sittandes på en röd puff framför ett mönstrat blått sidendraperi Olja på duk, 165 x 125 cm. Oil on canvas. PROVENIENS Stockholm, Fritzes Kungl. Hovbokhandel, 1942 som Albert Edelfelt Direktör Arne Johnson, Storängen Bukowski Auktioner,19-22 april 1978 (1:a dagen), nr. 213, pl. 55 som "Albert Edelfelt/Porträtt av ung kvinna/Sign. och daterad Paris 1880" Sotheby's London, Nineteenth and Twentieth Century Scandinavian Paintings and Watercolours, 14-15 mars 1989, nr. 43 som "Albert Edelfelt /The Debutant/Signed and dated Paris 1880" (£110000) Svensk privatsamling LITTERATUR Konstnytt, Meddelande från Fritzes Kungl. Hovbokhandel, Konstavdelningen, Nr. 4, 1942, som "Damporträtt av Albert Edelfelt Duk, Paris 1880", illustrerad A. Lindström, Om förfalskningar i Finland, i Ateneumin Taidekokoelmat Museojulkaiso, Vol. I, 1957, s. 12, avbildad (svensk översättning s. 26) B. Hallström, Äkta förfalskningar, i utst. kat., Göteborgs Konstmuseum, Kopior. Förfalskningar, parafraser, plagiat, pastischer, repliker, original, reproduktioner, 22 oktober 1988-8 januari 1989, ss. 40-43, illustrerad i färg s. 41, samt detalj och röntgenbild ss. 42-3 Denna utsökta målning, troligtvis målad i Paris på 1880-talet, har en fascinerande historia rörande dess attributionsfråga. Målningen såldes 1989 på Sothebys i London som ett originalverk av den finländske konstnären Albert Edelfelt (1854-1905 ) för £110000, motsvarande 1.1 miljoner kronor. Målningen var då signerad "A. Edelfelt Paris 1880". Rådande expertis i Finland på Albert Edelfelt har nyligen avfärdat porträttet som icke varande ett verk av konstnären och har därför låtit avlägsna signaturen och dateringen. Porträttet har sannolikt tidigare varit signerat av upphovsmannen till målningen, men i avsikt att höja målningens ekonomiska värde har denna avlägsnats och försetts med Albert Edelfelts signatur, en mer känd och ekonomiskt mer värdefull konstnär. Edelfelts signatur och datering applicerades på målningen före 1942 då den publicerades i Konstnytt, som ett högklassigt arbete signerat Albert Edelfelt Konstnytt utgavs av Fritzes Kgl. Hovbokhandels Konstavdelning. Där står följande att läsa: "Den blonda skönhet Albert Edelfelt här porträtterat är ett mycket typiskt arbete från den unge konstnärens första Paristid. I sin gulvita, djupt urringade klädning och med en röd ros vid barmen sitter modellen mot ett blågrönt draperi, och blickar frikostigt mot åskådaren. Porträttet har Edelfelts hela skicklighet, kulturella smak och elegans, och det visar den store konstnären från hans allra bästa sida." Redan 1957, i artikeln Om förfalskningar i Finland (op. cit.) ansåg den finländske museiintendenten Aune Lindström att målningen inte var ett originalverk av Albert Edelfelt Trots detta bjöds målningen 1978 ut till försäljning på Bukowskis i Stockholm som ett original av konstnären och såldes för det då mycket höga beloppet 68000 kronor. 1988 var målningen inkluderad i utställningen Kopior. Förfalskningar, parafraser, plagiat, pastischer, repliker, original, reproduktioner (op. cit.) på Göteborgs Konstmuseum, som ett originalverk av Albert Edelfelt 1942-44 publicerade Bertel Hintze sin verkförteckning i tre volymer över Albert Edelfelts samtliga kända verk. Enligt Hallström hade Hintze 1946 blivit förevisad ett fotografi av målningen och förhållit sig "tveklöst positiv". Hallström hade även låtit utföra forskning rörande identiteten på modellen i målningen, vilken han ansåg föreställa den finländske konstnärinnan Vendela (Venny) Soldan, gift Brofelt (1863-1945). Som jämförelsematerial refererar han till ett porträtt av Soldan målat av Hanna Hirsch, sedermera gift Pauli, i Paris 1887 (Göteborgs Konstmuseum) samt ett självporträtt i blyerts daterat 1884 då hon var 21 år gammal (op. cit., s. 41, ill.). Venny Soldan hade emellertid ännu inte anlänt till Paris 1880, det år målningen då var daterad, utan kom dit först 1885. 1989, året e

1 Dec 2015 - 3 Dec 2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

1 Dec 2015 - 3 Dec 2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407