OIDENTIFIERAD KONSTNÄR 1700-tal, kopia efter äldre original Porträtt av kung Kristian II av Danmark och Norge (1481-1559), klädd i svart kappa med pälskrage och barett med smycke, bärandes Elefantorden i svart band - stående knästycke Olja på duk, 148 x 126 cm. Målningen bär påskrift: C2 Tÿran Biby Fideikommiss, inventarienummer 2 PROVENIENS: Biby Fideikommiss, Gillberga socken, Södermanlands län