Interiör med kortspelande män i dräkter, oljemålning på duk, signerad Januari -95, proveniens: Direktör Jean Medberg Borås, sedan i arv till nuvarande ägare, historik: I tidskriften "Boråsjulen 1959" återfinns reportaget "Ett vackert Boråshem: JEAN MEDBERGS på sidan 7 omnämns konstverket "som en gammal rysk målning av okänd konstnär" 49x73 (äldre duklagning)