NILS KREUGER 1858-1930 Pilar vid en väg Signerad och daterad N Kreuger 1916. Tusch på olja på pannå, 50 x 61 cm. . UTSTÄLLD Christian Eriksson och Nils Kreuger Liljevalchs konsthall, Stockholm 1928, katalognr 307 . LITTERATUR Kjell Boström: Nils Kreuger Stockholm 1948, upptagen i katalogen sidan 281, katalognr 529