NAPOLEON MEMORABILIA, gravyr på siden, 1797, efter Jean Boggia (Giovanni Boggi 177?-1832), Milano, i väven texten VENI. VIDI .VICI BONAPARTE Général en Chef de l´armée d´Italie, Napoleons rock och krage med broderi av förgylld metalltråd, ramverk av band i lumppapp, 20,5 x 16 cm; ej examinerad ur ram, smärre slitage och hål LITTERATUR Angela Fabris & Willi Jung: Charakterbilder: Zur Poetik des literarischen Porträts Changes Utropspris 5-6 000 kr Estimate 5-6 000 kr