Auction archive: Lot number 27

Arne Ekeland

NOK80,000 - NOK100,000
ca. US$9,591 - US$11,989

Arne Ekeland

NOK80,000 - NOK100,000
ca. US$9,591 - US$11,989

Mennesker i kø, 1950 Olje på lerret, 125x113 cm Signert og datert nede til høyre: Arne Ekeland 50 LITTERATUR Øivind Storm Bjerke: "Arne Ekeland", Norsk Kunstnerleksikon, Oslo 1982, bind 1 "Ekelands sosiale bakgrunn er et bonde - og proletarmiljø. Dette har spilt en avgjørende rolle for hans utvikling. Faren var sagbruksarbeider og sosialistisk agitator, som ofte fikk sparken på grunn av forsøk på å danne fagforeninger på arbeidsplassen. Ekeland flyttet derfor mye rundt som guttunge. Det geografisk faste punkt i hans tilværelse har imidlertid vært Bøn ved Eidsvoll. Med sin blanding av fabrikkstrøk og bondeland danner Bøn bakgrunnen i mange av hans malerier. Et særtrekk ved Ekeland som proletarmaler er at han som regel maler symbolske fremstillinger av klassekampen, eller av psykologiske tilstander". Storm Bjerke side 552-553

12 Dec 2017
Blomqvist Kunsthandel AS
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
Norway
kunst@blomqvist.no
+47 (0)22 708770

12 Dec 2017
Blomqvist Kunsthandel AS
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
Norway
kunst@blomqvist.no
+47 (0)22 708770