Matservisdelar, "Ranka", Gustavsberg
Med handmålad dekor. Mattallrikar 10st, djupa tallrikar 5+5, förrättstallrikar 9st, assietter 6st samt serveringsdelar 3st. Varierande årtal. Bruksslitage, repor, enstaka skador. (Mattallrikarnas diameter 23,5)