Auction archive: Lot number 3016

Lorentz Pasch d.ä. Greve Oxenstierna af Croneborg

Fine Art & Antiques
6 Jun 2017 - 8 Jun 2017
SEK100,000 - SEK125,000
ca. US$11,474 - US$14,342
SEK75,000
ca. US$8,605

Fine Art & Antiques
6 Jun 2017 - 8 Jun 2017
SEK100,000 - SEK125,000
ca. US$11,474 - US$14,342
SEK75,000
ca. US$8,605

LORENTZ PASCH D.Ä. 1684-1750, tillskriven Porträtt av greve Axel Gabriel Oxenstierna af Croneborg (1679-1755) klädd i bröstharnesk och karolineruniform - stående knästycke Olja på duk, 127 x 102 cm. Utförd under 1700-talets första hälft PROVENIENS Hovrättssekreterare Axel Emanuel Durling, Stockholm Häringe slott, Södermanland Privat samling, Sverige UTSTÄLLD Svenska porträtt från tiden 1700-1850, Konstakademien, Stockholm 1917, katalognr 78 LITTERATUR Sixten Strömbom: Svenska porträtt, Stockholm 1917, katalognr 78, avbildad

6 Jun 2017 - 8 Jun 2017
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

6 Jun 2017 - 8 Jun 2017
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407