Auction archive: Lot number 2081

Ljusstakar Retour d'Egypte

Fine Art & Antiques
7 Dec 2016 - 8 Dec 2016
SEK60,000 - SEK80,000
ca. US$6,515 - US$8,686
SEK65,000
ca. US$7,058

Ljusstakar Retour d'Egypte

Fine Art & Antiques
7 Dec 2016 - 8 Dec 2016
SEK60,000 - SEK80,000
ca. US$6,515 - US$8,686
SEK65,000
ca. US$7,058

LJUSSTAKAR RETOUR d'EGYPTE, ett par, Alexander I, sannolikt Ryssland, i den egyptiserande stilen, brännförgylld och mörkpatinerad brons, foten med dekor av palmetter mot pikerad botten, stående Antonius på postament, konisk ljuspipa med palmettbård och bandfläta, lösa manschetter, höjd 27 cm; smärre slitage LITTERATUR: Jean-Marcel-Humbert, Michael Pantazzi & Christine Ziegler: Egyptomania - Egypt in Western Art 1730-1930, Kanada 1994, sidan 46f, 76ff, 129f, 268 jämför olika modeller av Antonius Igor Sychev: Russian Bronze, Moskva 2003, sidan 134 jämför egyptiserande ljusstakar med palmettdekorer Förebilden för Antonius återgår på en grupp statyer som fanns i Hadrianus Villa i den italienska staden Tivoli. Den romerske kejsaren Hadrianus favorit Antonius drunknade i Nilen hösten 130 f.Kr, i samband med att han besökte Alexandria med kejsaren. Antonius förevigades efter sin tragiska död som skulptur i form av en egyptiserande halvgud, ett motiv som var omåttligt populärt under en lång period, inte minst under 1700-talets andra hälft och fram till den franska empiren. Den mest kända varianten av Antonius återfinns numera i Vatikanmuseerna. Efter franska förebilder spreds även Antonius till Ryssland i form av skulpturer, möbler och konsthantverk. Under kejsarinnan Maria Feodrovnas tid på Pavlovskpalatset skedde en upprustning av byggnaden under ledning av arkitekterna Carlo Rossi, Andrei Voronikhin och Giacomo Quarenghi Voronikhin formgav de tolv egyptiserande bronsstatyer som återfinns i den egyptiska vestibulen på Pavlovsk, vilka anknyter i sin form till Antonius.

7 Dec 2016 - 8 Dec 2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

7 Dec 2016 - 8 Dec 2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407