Auction archive: Lot number 1173

Ljusstakar, ett par, tillskrivna C.L. Mangeot

Fine Art & Antiques
2 Dec 2014 - 4 Dec 2014
SEK60,000 - SEK80,000
ca. US$7,868 - US$10,491
SEK65,000
ca. US$8,524

Fine Art & Antiques
2 Dec 2014 - 4 Dec 2014
SEK60,000 - SEK80,000
ca. US$7,868 - US$10,491
SEK65,000
ca. US$8,524

LJUSSTAKAR, ett par, högklassiga sengustavianska stockholmsarbeten, tillskrivna Carl Ludwig Mangeot (bronsgjutare och hovciselör, 1777-1846), ciselerad, matterad och polerad brännförgylld brons, foten med kälning, genomgående roulettedekor, avsmalnande fasetterad pelare på lejontassar, urnformad ljuspipa med repstav och godronnerad botten, lösa manschetter, höjd 32,5 cm; smärre slitage LITTERATUR: Bukowski auktioner: Porfyr, Stockholm 1985, jämför kandelabrar med monteringar av samma tillverkare sidan 80, nr 66, samt ljusstakar monterade med ljuspipor av samma typ sidan 84, nr 83 Stockholms Auktionsverk, Klassiska, våren 2014, jämför ljusstakar och kandelabrar nr 2027 & 2028 Den franskättade gördelmakaren Carl Ludwig Mangeot (1777-1846) kom att utbildas hos Fredric Ludvig Rung, som under den gustavianska tiden var den främste och som i egenskap av hovciselör i princip hade ensamrätt för tillverkningen av högklassiga bronsmonteringar av kontinental klass. Mangeot hade en mångfacetterad produktion av exempelvis bordsplateauer, kandelabrar, ljusstakar, svärdsfästen och dylika föremål som ställde höga krav på såväl ciselering som brännförgyllning.

2 Dec 2014 - 4 Dec 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

2 Dec 2014 - 4 Dec 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407