LJUSSTAKAR, ett par, Moskva 1820-tal, matterad och polerad brännförgylld brons, fot med palmettdekor, lejontassar på klot bärande avsmalnande stam med dekor av bockhuvuden, höjd 33,5 cm; smärre skador, slitage LITTERATUR: Igor Sychev: The Russian Chandeliers 1760-1830, S:t Petersburg 2003, jämför snarlik ljusstake sidan 191, bild 968