LJUSSTAKAR, ett par, empire, sannolikt Österrike, brännförgylld och mörkpatinerad brons, fotplatta på tassfötter, postament med maskaroner och växtornamentik, slät fyrkantig pelare på tassfötter, dekor av blomsterfestonger, fleuronger och palmetter, krönta av faunhuvuden med urnformad ljuspipa, höjd 30,5 cm; smärre slitage