Auction archive: Lot number 33

Ljusstakar, Alexander I

SEK12,000 - SEK15,000
ca. US$1,306 - US$1,632

Ljusstakar, Alexander I

SEK12,000 - SEK15,000
ca. US$1,306 - US$1,632

Objektsbeskrivning LJUSSTAKAR RETOUR d'EGYPTE, ett par, Alexander I, möjligen Ryssland, brännförgylld brons, rund fotplatta med dekor av palmetter, postament med stående egyptiserande karyatid, ljuspipa med palmetter, lösa manschetter, höjd 24 cm; slitage LITTERATUR: Marie-France Dupuy-Baylet: Les Bronzes Du Mobilier National 1800-1870, Dijon 2010, sidan 146, jämför ljusstakar från omkring 1800 i Versailles Upphovet till den spektakulära modellen härrör från Paris och brukar ibland tillskrivas Claude Galle men till skillnad mot de traditionella franska förlagorna, som brukar vara brännförgyllda och mörkpatinerade är detta par helt brännförgyllda. Bronsgjutaren Andrei Schreibers verkstad i S:t Petersberg tog upp tillverkningen av bronser efter parismästarnas förebilder. Dekorelement såsom bottenplattans palmettbård förekommer i kandelabrar, ljusstakar och amplar tillverkade av Schreiber. Även gjutkvalitén har en större tyngd än de franska varianterna.

10 Jun 2020
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

10 Jun 2020
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407