LJUSKRONA, stockholmsarbete i rokoko, s.k. kungsholmstyp, för fyra ljus, burformad stomme i brännförgylld mässing, behängd med klumpar och margueriter, blåsta glashängen och delvis vridna stamglas på hjärtstång, stavverk med pärlor och rosetter, avslutande pinjekotteformad kula, höjd 69 cm; nagg, ställvisa kompletteringar, ett mindre stamglas med lagning, ett stamglas ej ursprungligt LITTERATUR: Eva Dyrssen & Katarina Årre: Gamla ljuskronor av glas och bergkristall, Stockholm 2001, sidan 22, jämför ljuskrona av Olof Westerberg på Skokloster, sidan 57, jämför ljuskrona på Stockholms slott