LJUSKRONA, omkring 1800, Tyskland, för åtta ljus, brännförgylld stomme, behängd med olikslipade prismor, plym med pärlor, kronringen med uppsvängda spröt, s-formade ljusarmar, gjutna ornament, korgformad botten med skål i blått glas, höjd 103 cm; borrad för el, kompletteringar, lagningar, skålen senare