LJUSKRONA, Louis XV, för nio ljus, delvis brännförgylld burformad stomme i brons, behängd med löv, margueriter och stjärnor, stamglas, slipade karaffer, avslutande slipat klot, höjd 103 cm; skador, lagningar, kompletteringar LITTERATUR: Bo Vahlne: Frihetstidens inredningar på Stockholms Slott - Om bekvämlighetens och skönhetens nivåer, Stockholm 2012, jämför ljuskrona sidan 147 samt text sidan 439ff