KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, tillskrivet Jonas Frisks verkstad (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), i den egyptiserande stilen, träskuren dekor och pastellage, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sargen med bladsnitt, astragalstav och fascesknippen, frambenen krönta av akantus och sfinxhuvuden, flätverksdekor, avslutande fötter, svärtad sockel, skiva av carraramarmor, höjd 81,5, 67 x 34 cm; slitage, smärre skador LITTERATUR: Karl Johan - Konst, inredningar och teknik i empirens Sverige, årsbok för Statens konstmuseer 37, Stockholm 1991, se Ursula Sjöbergs artikel om Jonas Frisk, jämför avbildad konsolbord med sfinxhuvud och fötter, sidan 125