Auction archive: Lot number 1066

Konsolbord, gustavianskt stockholmsarbete

SEK50,000 - SEK60,000
ca. US$5,965 - US$7,158

SEK50,000 - SEK60,000
ca. US$5,965 - US$7,158

Objektsbeskrivning JEAN BAPTISTE MASRELIEZ (formgivare och ornamentbildhuggare i Stockholm 1753-1801) tillskrivet, konsolbord, högklassigt gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sarg med lagerkransar, benanfanger med fleuronger, blomsterfestonger, benen med godronnerade krön, kannelering, genombrutet fotkryss, centralt placerad urna behängd med blomsterfestonger, fleuroner och bladhölstrade benavslut, skiva av kolmårdsmarmor med dubbel kälning, märkt med rödkrita grevesmühl N:o 3 (Carl Adolph G. möbelhandlare och grosshandlare i Stockholm 1774-1801, höjd 80, 94 x 46 cm; ställvisa dekorskador och lagningar, mindre dekorelement saknas, skivan ej ursprungligen tillhörande LITTERATUR: Carl David Moselius: Louis Masreliez - med en inledning om Adrien och Jean Baptiste Masreliez' verksamhet på Stockholms slott, Stockholm 1923, jämför ritning av väggparti med spegel och konsolbord av Jean Baptiste Masreliez sidan 32 Bo Vahlne, red.: Möbelhistoria på Gripsholm, Stockholm 1987, sidan 94f, jämför snarlikt konsolbord i Gröna salongen på Gripsholm Bo Vahlne: Nyinredningen av Rosersbergs slott 1797-1818, Stockholm 1988, sidan 119f, 185 & 273, fotnot 94 Göran Alm: När franskt blev svenskt - den franska konstnärsfamiljen Masreliez i Sverige under 1700-talet, Lund 1991, text sidan 80ff; sidan 86f, jämför avbildade konsolbord i Sofia Magdalenas och Gustav III:s paradsängkammare; sidan 88, ritning av konsolbord; sidan 107, förslagsritning till förmaket efter Pelarsalen på Stockholms slott Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2013, nr 1099, jämför det mannerheimska konsolbordet av Jean Baptiste Masreliez

9 Dec 2020
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

9 Dec 2020
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407