KAROTTER med lock, "Flora Danica ", 1 par, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark, 1900-tal, modellnummer 3568, porslin, polykromt målad dekor av växter ur den danska floran, förgylld kantbård, grenformad lockknopp, märkt Den Kongelige Porcelainsfabrik i blått samt 3568, höjd 18, diameter 23,5 cm PROVENIENS: Margrethelunds slott, Österåkers socken, Stockholms län