Karmstolar ett par, Louis XV, 1700-tal
Svängda ben och armstöd. Med skuren dekor. Svartmålade och bronserade. Broderad klädsel. Senare bemålning, sprickor, ställvis hårt maskstungna, klädsel med skador, renoverade, slitage. (Höjd 94)