Karmstolar 2st, gustaviansk/gustaviansk stil
Ett gustavianskt provinsarbete, omkring 1800 samt en i gustaviansk stil, 1900-talets första del. Vitmålade med bronserad dekor. Kannelerade ben. Den antika stolen med förstärkningar, maskstungen, skadat armlänsfäste, slitage, fogsprickor. (Höjd 88)