KARL LINDSTRÖM, urna med lock, Rörstrand 1900-talets början, porslin, dekor av blommor och blad i underglasyrfärgerna rosa, grönt och blått, märkt Rörstrand KL samt inrristat 28683, höjd 27 cm PROVENIENS: Maja Witting och Harald Eklund