Auction archive: Lot number 2380

Kandelabrar, Restauration, Frankrike

Fine Art & Antiques
6 Jun 2017 - 8 Jun 2017
SEK80,000 - SEK100,000
ca. US$9,179 - US$11,474
SEK80,000
ca. US$9,179

Fine Art & Antiques
6 Jun 2017 - 8 Jun 2017
SEK80,000 - SEK100,000
ca. US$9,179 - US$11,474
SEK80,000
ca. US$9,179

KANDELABRAR, ett par, parisarbeten, Restauration, för vardera fyra ljus, matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons, fyrkantig fot med pelarformad bas med roulettedekor, krönt av segergudinnan Viktoria stående på klot, bärande kandelaber, ljusarmar i form av växtornamentik, lösa manschetter, höjd 77 cm; smärre slitage, en ljuspipa med bristning, manschetter ej ursprungliga LITTERATUR: Hans Ottomeyer & Peter Pröschel: Vergoldete Bronzen, band I-II, München 1986, sidan 307, 328ff & 705, jämför liknande varianter med Viktoria

6 Jun 2017 - 8 Jun 2017
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

6 Jun 2017 - 8 Jun 2017
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407