Auction archive: Lot number 1102

Kandelabrar Nordeuropa Bergenfeldts art

Fine Art & Antiques
7 Jun 2016 - 9 Jun 2016
SEK80,000 - SEK100,000
ca. US$9,625 - US$12,031

Fine Art & Antiques
7 Jun 2016 - 9 Jun 2016
SEK80,000 - SEK100,000
ca. US$9,625 - US$12,031

KANDELABRAR, ett par, Nordeuropa, 1800-talets första hälft, Friedrich Bergenfeldts art, för vardera fem ljus, brännförgylld och mörkpatinerad brons, fotplattor i svart och vit marmor, klockformad bas, bladhölstrad pelare med midja, ljusarmar i form av havsvidunder med klöverformade stjärtfenor, ljuspipor av vridna snäckor, mittståndare med antikiserande paddel med egyptisk karyatid, krönande ljuspipa med palmettdekor, bladhölstrat lock med stiliserad rök, lösa manschetter, höjd 58 cm; smärre slitage, enstaka kompletteringar, bättringar, senare manschetter LITTERATUR Igor Sychev: Russian Bronze, Moskva 2003, sidan 96ff jämför liknande dekorelement i ampel, kandelabrar och vaser av Friedrich Bergenfeldt Sotheby's, New York, 3 juni 2008, auktion N08440, lot 112 jämför mycket snarlika kandelabrar En av de framstående bronsgjutarna i S:t Petersburg var Friedrich Bergenfeldt, inflyttad från Tyskland, vars arbeten ofta kombinerade en ymning skulptural dekor med en ytbehandling som effektfullt kontrasterar mellan brännförgyllning och mörkpatinering. Kandelabrarna har klara paralleller till Bergenfeldts produktion i sin formgivning, där favoritmotivet med nautiska emblem och referenser till havet är återkommande tema. Dekorelement som de vridna snäckorna och havsvidundren med klöverformade stjärtfenor återkommer i flera av Bergenfeldts praktfulla urnor och kandelabrar. Förkärleken till nautiska teman i S:t Petersburg återgår förmodligen på tsar Peter den Stores erövring av den dåvarande svenska staden Nyen 1703, under Det Stora nordiska kriget, vilket gav Ryssland en utpost mot Östersjön.

7 Jun 2016 - 9 Jun 2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

7 Jun 2016 - 9 Jun 2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407