KANDELABRAR, ett par, parisarbeten i Louis XVI, för tre ljus vardera, parställda, matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons, slät sockel med akantusbård, cylinderformat postament av grönbrokig marmor, emblem som alluderar på årstidernas växlingar i form av spade, vattenkanna, skära och slaga samt cymbal, vinblad och sädesax, krönt av dansande baccantinor efter Claude Michel Claudion, med vinkopp respektive vindruvsklasse, naturalistiskt formad kandelaber med akantusblad och knoppar, ljushållare i form av utslagna blommor, höjd 52,5 cm; ett mindre attribut saknas, smärre dekorskada, slitage LITTERATUR Hans Ottomeyer & Peter Pröschel: Vergoldete Bronzen, band I, München 1986, jämför kandelaber och skulptur efter Clodions modell sidan 285