KABINETTSKÅP, England, omkring 1700, stomme i furu, lådinredning i ek, heltäckande japaniserande dekor i högrelief, delvis graverat pastellage, lackerat i guld och rött mot svart botten, motiv av växter, blomstervaser och urnor, interiören med fåglar, insekter, landskap och pagoder, beslag av förgylld mässing med graverad och pikerad dekor, lådinredning med rödlackerade insidor och guldstänkta bottnar, nyckel medföljer, höjd 71, 70 x 40 cm; dekorskador, lagningar, retuscher, torrsprickor LITTERATUR: John Stalker och George Parker A Treatise of Japanning and Varnishing 1688, faksimil, London 1960, jämför med de illustrerade förlagorna där snarlika mönster förekommer Ralph Edwards: English furniture, London 1987, jämför skåpets formspråk med bild 20, sidan 98 ff