JULIUS KRONBERG 1850-1921 Vid vetandets källa Signerad och daterad Julius Kronberg 1895. Olja på pannå, 42 x 26 cm. Med dedikation: Till Anna Norstedt vänskapsfullt PROVENIENS Konstnären Anna Munthe-Norstedt Tunnelgatan 2, Stockholm LITTERATUR Handskrift: Julius Kronberg Opera Omnia, på uppmaning af baron Johan Nordenfalk upptecknade af Ellen Kronberg, Nordiska Museets arkiv, upptagen i förteckningen under år 1894 Målningen är en skiss till ett exlibris och utfördes vid Lilla Skuggan på Norra Djurgården.