JULIUS KRONBERG 1850-1921 Romeo och Julia på balkongen och Romeo och Julia i gravkoret Signerade och daterade ´Julius Kronberg / Roma 86.´Olja på duk, 38 x 22 cm, resp. 38 x 22 cm. Bägge spännramarna med numrering ´No. 34´, i blyerts LITTERATUR Maria Görts: Julius Kronberg - Hans konst och konstnärskap 1875-1889, 1985, sidan 56, omnämnd i verkförteckningen som katalognr 63 Repliker, eller s. k. Ricordi, av konstnären efter hans två monumentala målningar med samma motiv utförda i Rom 1886, vilka samma år inköptes av grosshandlare Johan Edvard Francke (1824-91) för 25000 kr (idag c. 4 mkr) till Franckeska huset på Norrlandsgatan 1 i Stockholm (Liljevalchs konsthall, Stockholm, Julius Kronberg Minnesutställning, 11 november - 2 december 1923, kat. nr. 101). En av dessa, "Romeo och Julia på balkongen" såldes på Bukowskis, 7 december 2010, nr. 118 för 828000 Sek. En replik är en av konstnären utförd kopia i varierande storlek vanligtvis tillkommen på beställning. En Ricordi, är en kopia i mindre storlek än originalet utförd av konstnären i avsikt att behålla, ibland som grund för senare beställningar. Det var förr en vanlig praxis hos konstnärer att utföra repliker i olika format efter konstverk som blev mycket populära och som det fanns flera intressenter till. Den franska konstnären Pierre-Auguste Cot (1837-1883), exempelvis, en konstnär Kronberg inspireradea av, utförde hela sju repliker i olika format av sin mycket populära målning "Le Printemps" från 1873. Kronberg har även utfört mindre repliker efter andra egenhändiga verk, bl. a. "David och Saul", från 1883 (54 x 37.5 cm.; Görts, op. cit., nr. 58; auktion, Bukowskis, 22-27 maj 2013, nr. 29, såld för 171500 Sek). År 1877 flyttade Kronberg från München till Rom. I sin ateljé på Via Margutta (intill Spanska Trappan) tillkom under de följande tio åren ett stort antal klassiska verk. Här kan nämnas triptyken "Våren, Sommaren och Hösten" (Tjolöholm), "Kleopatra" (Tistad), "David och Saul" (Nationalmuseum), "Drottningen av Saba" (Tjolöholm) och "Romeo och Julia på balkongen" med pendangen "Romeo och Julia i gravkoret" (Privat ägo). Inför arbetet med målningarna föreställande Romeo och Julia, reste Kronberg i början av 1886 till Padua och Verona, där Shakespeares pjäs utspelar sig, i avsikt att på plats utföra förstudier till målningarna, bl. a. avtecknade han en medeltida gravskulptur. I Verona besökte han Julias hus, ett hus från 1200-talet med en balkong där enligt myten Shakespeares hjältinna och hennes familj skulle bott, idag ett mycket uppskattat turistmål. Modellen till Romeo, en yngling vid namn Ambrogio, fann han i Rom. Denne finns avbildad av Kronberg i en mindre oljestudie som han skänkte till hovintendenten John Böttiger. I Kronbergs ateljé på Skansen finns två skisser med motiv från balkongscenen och en med motiv från gravkorscenen. En av dessa är daterad Verona januari 1886 (K. Asplund, Julius Kronbergs ateljer, 1922, nr. 25-27). Julius Kronberg kanske mer än någon annan konstnär, kan sägas förkroppsliga den oskarianska tiden och dess ideal. Målningarna kommer att inkluderas i Professor Tomas Björks kommande bok om Julius Kronberg - Julius Kronberg måleriets triumfator -, vilken planeras utkomma 2016.