JULIA BECK 1853-1935 Fransk flodbank Signerad Julia Beck Olja på duk, 24,5 x 41,5 cm. PROVENIENS Fransk privatsamling, till 2012 Motivet är sannolikt hämtat från floden Risle i Eure i Normandie vid Val St Martin nära Beaumont le Roger där Julia Beck var bosatt 1887-88. Detta skogs- och flodlandskap har inspirerat henne till en serie nydanande målningar med Risle som centralt motiv, bl.a. "Nénuphars (Näckrosor)".