JOHAN FREDRIK MARTIN 1755-1816 Kongl. Lust Slottet Drottningholm Akvarell över konturetsning, 35,5 x 52,5 cm. Utsikt över Lovön med Drottningholms slott och andra byggnader, från platsen för gamla flottbrons fäste på Kersön. På vattnet kungens jakt, en kunglig slup roende in mot stranden m.fl. fartyg. På stranden väntande en kaross, ryttare, hovfolk m.m. I galopp körande ut på bron konungens kupé med kavallerieskort. PROVENIENS Docent Nils G. Wollin, Stockholm Nils G. Wollin var en pionjär beträffande konstvetenskapliga studier om trädgårdskonst med sin doktorsavhandling om Drottningholms slottspark. Han kom att inspirera till, och att bidra i arbetet med, att återställa flera slottsparker, främst Drottningholms. LITTERATUR Frölich 170