Auction archive: Lot number 2124

Johan Fredrik Martin, Drottningholms slott

Fine Art & Antiques
3 Dec 2013 - 5 Dec 2013
SEK20,000 - SEK25,000
ca. US$3,059 - US$3,823

Fine Art & Antiques
3 Dec 2013 - 5 Dec 2013
SEK20,000 - SEK25,000
ca. US$3,059 - US$3,823

JOHAN FREDRIK MARTIN 1755-1816 Kongl. Lust Slottet Drottningholm Akvarell över konturetsning, 35,5 x 52,5 cm. Utsikt över Lovön med Drottningholms slott och andra byggnader, från platsen för gamla flottbrons fäste på Kersön. På vattnet kungens jakt, en kunglig slup roende in mot stranden m.fl. fartyg. På stranden väntande en kaross, ryttare, hovfolk m.m. I galopp körande ut på bron konungens kupé med kavallerieskort. PROVENIENS Docent Nils G. Wollin, Stockholm Nils G. Wollin var en pionjär beträffande konstvetenskapliga studier om trädgårdskonst med sin doktorsavhandling om Drottningholms slottspark. Han kom att inspirera till, och att bidra i arbetet med, att återställa flera slottsparker, främst Drottningholms. LITTERATUR Frölich 170

3 Dec 2013 - 5 Dec 2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

3 Dec 2013 - 5 Dec 2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407