Auction archive: Lot number 1508

Ivar Arosenius, Brist uppå motiv

SEK12,000 - SEK15,000
ca. US$1,431 - US$1,789

SEK12,000 - SEK15,000
ca. US$1,431 - US$1,789

Objektsbeskrivning IVAR AROSENIUS 1878-1909 ...Brist uppå motiv (ur den opublicerade "Bilderbok för vuxna") Akvarell och tusch på papper, ca 11 x 17 cm. PROVENIENS Eva Aroseius, därefter i arv inom familjen UTSTÄLLNINGAR Ivar Arosenius Nordiska Akvarell Museet, 5 juni - 25 sep. 2005 "Ack ja, vår värld är sorglig, min käraste madam, och hela stadens lefverne är idel synd och skam, och väl är det för er, min fru, betänk vad sorgligt lif, att gå omkring och hålla mun af brist uppå motiv"

9 Dec 2020
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

9 Dec 2020
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407