Auction archive: Lot number 277

Helena Tynell, vas, Riihimäki, 1960-tal

Moderna & Nutida
25 May 2021
SEK5,000 - SEK6,000
ca. US$605 - US$726

Moderna & Nutida
25 May 2021
SEK5,000 - SEK6,000
ca. US$605 - US$726

Objektsbeskrivning HELENA TYNELL vas, Riihimäki, Finland, 1960-tal, dekor av fläckar i grönt, violett, orange, grått och blått mot klar fond, signerad Riihimäen Lasi Oy Helena Tynell höjd 27,5, längd 24 cm; smärre repa HISTORIK: Helena Tynell (1918-2016) studerade vid Centralskolan för Konstflit i Helsingfors och var 1943-46 anställd vid Arabia. Parallellt med denna anställning arbetade hon också som formgivare av lampor åt sin make Paavo Tynell vid hans företag Taito Oy. Hon var en av glasbruket Riihimähen Lasi/Riihimäkis viktigaste formgivare och formgav glas för glasbruket från 1946 till och med 1976, då brukets konstglasproduktion upphörde.

25 May 2021
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

25 May 2021
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407