Hans J. Wegner (Danmark 1914‑2007). Fåtöljer, ett par. Modell CH 27. Carl Hansen & Søn, Danmark 1950/60-tal. Brännstämplade MADE IN DENMARK BY CARL HANSEN & SON ODENSE DENMARK DESIGNER HANS J. WEGNER. Ek, rottingklädd sits och rygg. H 78 cm. A pair of Hans J. Wegner ”CH 27” oak easy chairs, Carl Hansen & Søn 1950s/60s. Height 78 cm.