GUNNAR NYLUND, vas, Rörstrand, stengods, spräcklig glasyr i blått och brunt, delvis ristad dekor, signerad R GN SWEDEN A121, höjd 38 cm PROVENIENS: Behållningen går till Torsten Jarnvalls minnesfond till förmån för skånsk industri- och hantverkshistoria, i samarbete med Kulturen i Lund.