NILS JAKOBSSON (1745-1829) tillskrivet, golvur, norra Västerbotten, urtavlan märkt Mathias Liungborgh, fodralet med träskuren dekor av akantus, blommor och voluter, infattade kvicksilverfolierade spegelglas, framtagen polykrom bemålning, lod och pendel medföljer, höjd 266 cm; slitage, enstaka torrsprickor, retuscher Den självlärde snickaren och målaren Nils Jakobsson, var född 1745 i Storkåge Skellefteå. Jakobsson var bosatt i Altjärnsliden, en liten by mellan Lövånger och Burträsk. Han anlitades under 1700-talets slut för arbeten i Lövångers kyrka, härifrån härstammar troligen ett par lampetter signerade och daterade NIS 1789, vilket sammanfaller med Jakobssons arbeten i kyrkan. Även brodern Jöns Jakobsson var verksam som skickare och målare, men stannade kvar i Skellefteå, han tillverkade framförallt rikt dekorerade hörnskåp. Changes Skall vara Nils Jakobsson (1745-1829) tillskrivet, norra Västerbotten. Should be attributed to Nils Jakobsson (1745-1829), northern Västerbotten.