GÖSTA SANDELS 1887-1919 Strandfynd Signerad och daterad Sandels 1916. Olja på duk, 46 x 57 cm. LITTERATUR: Bengt Lagerkvist: Riddar Drömmare av sol och snö, Stockholm 1999, jämför litografin Strandfynd från 1914, sidan 130