Auction archive: Lot number 1136

Gösta Adrian-Nilsson, Kavallerist

Modern Art & Design
22 Oct 2013 - 23 Oct 2013
SEK400,000 - SEK500,000
ca. US$62,347 - US$77,934
SEK560,000
ca. US$87,286

Modern Art & Design
22 Oct 2013 - 23 Oct 2013
SEK400,000 - SEK500,000
ca. US$62,347 - US$77,934
SEK560,000
ca. US$87,286

GÖSTA ADRIAN-NILSSON 1884-1965 Kavallerist Signerad GAN. Olja på papp-pannå, 34 x 26,5 cm. Utförd 1923. Etikett på baksidan märkt 110 Kavallerist. PROVENIENS Konstnären Nils Wedels samling "I varje fall kan man lika litet förneka allvaret och energien i Adrian-Nilssons konst som hans talang. Från vår efterblivna och filiströsa ståndpunkt kan det icke sägas annat än att han med hjältemodig och opraktisk envishet bedriver formell exercis med en av de färdigheter, som den blivande konstnären har att utöva, men det måste också sägas, att han exercerar den med mästerskap." Orden ovan är signaturen H. W-Ns i Nya Dagligt Allehanda 1923. När Gösta Adrian-Nilsson reste till Paris i början av tjugotalet kom han i ett slag att befinna sig mitt i det etablerade avantgardet. I denna modernismens kokande smältdegel frodades naturligtvis kreativiteten vilket medförde en sällan skådad produktivitet. GAN flyttar efter en tid in i "86:an", 86 rue Nôtre-Dame-des-Champs i Montparnasse, en adress som för alltid kommer att förknippas med vår svenska modernism. Här hade Léger sin ateljé och akademi där många av de skandinaviska aspiranterna samlades, här bodde vid sidan av GAN bland annat skulptören Arvid Källström och hans fru, som i några månader lånade ut sin lägenhet till Erik Olson och Waldemar Lorentzon och i takvåningen återfanns Sigrid Hjertén och Isaac Grünewalds ateljé och bostad. Under tiden i den franska huvudstaden visar sig GANs experimentlusta och mångsidighet alldeles särskilt. Han söker hela tiden för att vidareutveckla sitt formspråk och inspireras tacksamt av intryck från de olika modernistiska inriktningarna. Samtidigt är han långt ifrån någon efterapare utan lyckas istället presentera ett måleriskt språk som skiljer sig från sina kollegors. Särskild fascination och ett återkommande favoritmotiv hos GAN är män i uniformer - soldater, militärer, husarer, sjömän, matroser och likaså olika typer av idrottsutövare. Auktionens målning Kavallerist är utförd under GANs sommarvistelse i hemstaden Lund 1923. Han har här inspirerats av sina möten med husarer i Malmö, vilka förevigats med GANs syntetiskt kubistiska stil i några målningar. Likt ett collage har de olika beståndsdelarna här sammanfogats till en dynamiskt laddad komposition. I bakgrunden tornar stadens bebyggelse upp sig, husvägg läggs till husvägg och stegras effektfullt av tegelstenarnas rytmiska mönster. Som anges på ett flertal ställen i målningen tillhör kavalleristen K7 - alltså Kavalleriregemente nr 7, Kronprinsens husarer i Malmö. Kavalleristen, klädd i sin stiliga blå uniform står naturligtvis rakryggad i centrum, som en extra accent lyser stjärnsporren på hans stövel i det nedre hörnet. GAN visar oss återigen prov på sin mästerliga måleriska kvalitet och särpräglade känsla för kompositionens kraftfulla dynamik.

22 Oct 2013 - 23 Oct 2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

22 Oct 2013 - 23 Oct 2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407