GEORG PAULI 1855-1935 Skidlöpare Signerad G Pauli. Olja på duk, 81 x 81 cm. Utförd omkring 1907 . PROVENIENS Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, hösten 1997, katalognr 1186 (inköpt av nuvarande ägaren) . Georg Pauli utförde på sommaren 1907 sitt mest omfattande privata uppdrag, fresko-utsmyckningarna i halvbrodern Albert Paulis magnifika villa i Djursholm utanför Stockholm. Villan hade ritats av Ragnar Östberg och i dess salong målade konstnären fyra stora fresker på temat Åldrar och årstider. I vinterbilden skildrade Pauli skidåkande ungdomar ur Albert Paulis familj. Auktionens målning är ett utsnitt från denna fresk med en yngling som spänner fast sina skidor.