Auction archive: Lot number 57

FOLKFORM, "Masonitskåp med 18 lådor", skåp, 2008

Contemporary
10 Nov 2015
SEK40,000 - SEK50,000
ca. US$4,610 - US$5,763
SEK46,000
ca. US$5,302

Contemporary
10 Nov 2015
SEK40,000 - SEK50,000
ca. US$4,610 - US$5,763
SEK46,000
ca. US$5,302

FOLKFORM, "Masonitskåp med 18 lådor", skåp, möbelsnickare Jonas Fjellman 2008, ur serien Unik Standard, olika typer av masonit, panelboard och wallboard, fronten med 15 lådor samt två utdragbara hyllor, brännmärkt FOLKFORM, höjd 160, 100 x 34 cm; smärre slitage PROVENIENS Privatsamling sedan 2008. HISTORIK Detta skåp är det första exemplaret av tre tillverkade exemplar som enligt uppgift ska tillverkas i en upplaga av totalt fem exemplar Skåpet ingår i serien Unik standard och formgavs till utställningen på Crystal palace contemporary art i Stockholm 2008. Skåpet är konstruerat av originalmasonite från den sista masonitefabriken i Sverige och kombinerar tre olika typer av masonit, linoljehärdad, panelboard och standard wallboard. Materialet som oftast tidigare användes bakom fanér har här lyfts fram och i stället skapat skåpets karaktär. Utgångspunkten med masoniteserien var att undersöka vad som händer i mötet mellan olika material och hur värdesystem kring material och ytor skapas. Skåpet nominerades till design-S, Swedish design award 2008. Skåpet finns representerat på Norges Nasjonalmuseums samling for konst, design och arkitektur. Skåp med 18 lådor var förlaga till den serie som sedan formgavs för Svenskt Tenn 2011.

10 Nov 2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

10 Nov 2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407