Folke Hermelin, olja på pannå, landskap-och kustmotiv, signerad F.HERMELIN, bildmått: 36x50cm. Samt Jan Hatvani (1903-1969, Ungern), olja på pannå, landskapsmotiv, daterad 1948, signerad J.Hatvani, bildmått: 53x64cm.