Figurin, parian, Gustafsberg, år 1900
Oglaserat porslin. Pojke hos frisör. Stämplad. Obetydlig tillverkningsspricka. (Höjd 24) Proveniens: Arkitekt Sven och Marianne Trädgårdhs samlingar kulturföremål och antikviteter. Hängiven samlare under decennier och driven medlem i Nordsjärnan.