FÅTÖLJER, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, tillskrivna Jacob Malmsten (stolmakare i Stockholm 1780-88), träskurna, medaljongformad rygg krönt med ros och blad, dekor av hörnfleuroner, svängda frontsarger med blomdekor, avsmalnande kannelerade ben, bemålade; smärre lagning PROVENIENS: Birger Ripp, Bromölla LITTERATUR: Torsten Sylvén, Stolens Guldålder, stolar och stolmakare i Sverige 1650-1850, Stockholm 2003, jämför snarlika fåtöljer sidan 159 & 162