FÅTÖLJ, Swedish Modern, 1940-tal, stoppad sits och rygg klädd i blå textil, ben i bonad björk, höjd 105 cm; smärre slitage HISTORIK Snarlika modeller visade på utställningen "Bo Bättre", Guldheden Göteborg, 1945. Utställare AB Knut Lindqvist, Göteborg. LITTERATUR Form: Svenska Slöjdföreningens tidskrift, Svenska Slöjdföreningen, Stockholm, 1945, s. 140.