FANNY BRATE 1861-1940 Nyponblommor Signerad och daterad Fanny Brate 1931. Olja på pannå, 33 x 29,5 cm. . När Fanny Brate blev antagen på Konstakademien i Stockholm 1879 var hon 18 år. Hennes lärare var August Malmström och hon tillhörde då en av de första generationerna av kvinnliga konstnärer som alls fick tillträde till denna utbildning. Tidigare hade de varit hänvisade till privata skolor i mindre format. I Paris hade impressionisterna några år tidigare engagerat sig mot den traditionella konstsalongen och valt att arrangera en alternativ utställning på Salon des Refusés. I Sverige jäste också missnöjet med den stelbenta utbildningen på Akademien och resulterade i föreningen Konstnärsförbundet, som ville göra upp med förlegade ideal och stilar. 1891 blev Fanny Brate medlem i Svenska konstnärers förening, som försökte förena Konstakademien och Konstnärsförbundet. Man önskade bygga ett konstnärshus med utställningslokal, vilket man lyckades med 1899 då Konstnärshuset började att byggas. Det ligger fortfarande kvar på Smålandsgatan i Stockholm. . I denna anda utbildades Fanny Brate Hon ansågs mycket begåvad och erhöll 1885 den kungliga medaljen för verket Konstvänner, där hon avbildade sig själv omgiven av barn. Efter utbildningen reste hon ner till kontinenten på studieresor och insöp atmosfären i det sjudande konstlivet som var på väg att göra upp med det tidigare måleriet. De nya strömningarna banade vägen för ett nytt sätt att se på konsten, ett nytt sätt att utforska färgen, tekniken och motiven i måleriet. . Fanny Brate var samtida med Carl Larsson och Ellen Key. Precis som Carl Larsson målade hon gärna motiv med interiörer från den nya tidens moderna hem. Ellen Keys tankar om ett hem med "vackrare vardagsvara för alla" är tydliga i såväl Brates som Larssons bilder. Hemmen är ljusa och luftiga, gärna med lekande barn.